Żyjemy w stale ocieplającym się klimacie. Nie budzi więc wątpliwości fakt, że stajemy się coraz bardziej zależni od systemów klimatyzacji. Choć jeszcze kilka lat temu kojarzyły się one wyłącznie z mniejszymi sklepami i wielkimi centrami handlowymi, dziś nie dziwi to, że trafiają do domów i mieszkań prywatnych. Posiadanie ich to jednak nie tylko korzyści w postaci większego komfortu w nieprzychylne nam pod kątem warunków atmosferycznych dni, ale też obowiązki, w szczególności te związane z dbaniem o czystość i prawidłowy sposób działania całych systemów klimatyzacyjnych. Rzecz jest stosunkowo prosta przy posiadaniu zwykłego klimatyzatora. Co jednak robić, gdy posiada się bardziej skomplikowany system? Czy da się go utrzymywać w odpowiednim stanie samodzielnie? Jakie rodzaje konserwacji trzeba wykonywać regularnie? Te wszystkie kwestie postaramy się poruszyć w naszym dzisiejszym wpisie.
Dlaczego systemy klimatyzacyjne trzeba poddawać regularnej konserwacji?
Zupełnie naturalnym i niezależnym od nas jest to, że systemy klimatyzacji brudzą się – to coś, co wynika z samej charakterystyki ich pracy i ze stałego ich kontaktu z wilgotnym powietrzem. Regularnie przeprowadzana konserwacja jest w stanie zapobiec pojawianiu się pleśni i grzybów, a zatem sprawić, że powietrze przetwarzane przez te systemy będzie czyste i zdrowe. Nie tylko kwestie zdrowotne stanowią powód do dokonywania regularnej konserwacji. W grę wchodzą bowiem również aspekty czysto techniczne, a zatem prawidłowość działania systemów. Musimy mieć na uwadze fakt, że funkcjonują one praktycznie całodobowo (a przynajmniej zazwyczaj tak jest) – nie każda z części może być gotowa na tak intensywną pracę. Konserwacja to zatem gwarant bezpieczeństwa, zdrowia, a przede wszystkim tego, że całe systemy będą działały w sposób nienaganny.
Co powinno wchodzić w skład najbardziej kompleksowej konserwacji systemów klimatyzacyjnym?
Im bardziej skomplikowany jest system klimatyzacji w naszym domu czy mieszkaniu, tym częstsze i bardziej rzetelne konserwacje muszą być na nim przeprowadzane – przynajmniej jeśli chcemy, aby funkcjonował on nienagannie i nie przysparzał żadnych problemów. Choć konkretne działania, jakich podejmie się firma pokroju GM Starbud, która specjalizuje się w tymże fachu, zależą od jej wstępnej oceny stanu urządzeń odpowiedzialnych za pracę systemu, niemal zawsze zakładają niżej przez nas wskazane czynności.
- Wymiana filtrów – to absolutna podstawa i część każdych prac konserwacyjnych. Filtry gromadzą w swoim obrębie brud, wilgoć i wszelkiego rodzaju zarazki. Ich regularne wymienianie to podstawa zdrowego i prawidłowego działania całych systemów.
- Kontrola czystości całego mechanizmu – filtry nie są jedyną rzeczą, która jest w stanie ulec zabrudzeniu lub zanieczyszczeniu. Podobnie jest chociażby z czerpniami powietrza zewnętrznego, które są najbardziej narażone na zanieczyszczenia grube (liście, śmieci i inne). Ważne jest też oczyszczenie przepustnic, ale też tłumików odpowiedzialnych za cichą prace urządzenia.
- Wymiana części, które tego wymagają – nie wszystkie części systemów klimatyzacyjnych można wymienić. Częścią prac konserwacyjnych jest zatem wymiana tych, które tego wymagają.
- Sprawdzenie poziomu oleju w sprężarkach.
- Sprawdzenie własności mechanicznych – mowa tu o oszacowaniu, czy wirnik obraca się łatwo, wibroizolatory są właściwie zamocowane i nieuszkodzone, a połączenia elastyczne są w dobrym stanie. Śruby mocujące muszą z kolei być dokręcone.
Czy konserwacji można się podjąć samodzielnie?
Będąc w posiadaniu mniej lub bardziej skomplikowanego systemu klimatyzacyjnego z pewnością zastanawiamy się, czy bylibyśmy w stanie dokonywać jego kompleksowego przeglądu samodzielnie i zaoszczędzić tym samym na nieskorzystaniu z usług specjalistów. Niestety, o ile nie posiadamy odpowiedniego wykształcenia kierunkowego oraz właściwej wiedzy technicznej, lepiej będzie dla nas, gdy naszym systemem klimatyzacyjnym zajmie się profesjonalista. Firmy pokroju GM Starbud zatrudniają specjalistów, którzy rzeczywiście znają się na swoim fachu i posiadają wypracowany schemat działania. Skorzystanie z ich usług jest nie tylko bezpieczniejsze i łatwiejsze, ale w wielu przypadkach po prostu konieczne – zwłaszcza, że klimatyzacja, o którą się nie dba lub dba się w sposób nieodpowiedni może być szkodliwa dla zdrowia.
To, że po konserwację systemów klimatyzacyjnych poleca się zgłosić do profesjonalistów nie oznacza, że sami nie możemy podjąć się jakichś działań w jej zakresie. Wręcz przeciwnie, sami możemy zrobić wiele, jednak przede wszystkim w sposób bardziej powierzchowny i profilaktyczny (na przykład przez zakup odpowiedniej jakości filtrów czy czyszczenie zewnętrznych osłon i paneli).
Podsumowanie
Posiadając klimatyzację we własnym domu, mieszkaniu czy biurze swojej firmy musimy liczyć się z tym, że będziemy musieli dokonywać jej regularnych konserwacji – zwłaszcza w przypadku bardzo częstego jej wykorzystywania (a z takim zazwyczaj mamy do czynienia). Starajmy się przy tym nie robić niczego samodzielnie, a sięgnąć po profesjonalistów, którzy znają się na rzeczy i którzy wiedzą, jak dokonać jej w sposób jak najbardziej kompleksowy, adekwatny do stopnia zaawansowania systemu klimatyzacyjnego. Wtedy nie będziemy musieli się martwić jakością działania naszego systemu, a skupić się na rzeczywistym czerpaniu z niego korzyści.