Obecnie najbardziej zaawansowana technologia oświetleniowa oparta jest na diodach LED. Powodem są znaczne oszczędności energii! Wystarczy wyobrazić sobie, ile prądu zużywa tylko jedno oświetlenie uliczne. Dziesiątki i setki megawatów dziennie! Przejście na oświetlenie LED może zmniejszyć te gigantyczne liczby. Dlatego obecnie większość lamp ulicznych w dużych miastach została zastąpiona lampami LED, podobnie w domach prywatnych, biurach, halach przemysłowych. Wszyscy wiedzą, że lampy LED są bardzo energooszczędne, dzięki czemu najbardziej opłacalne.
Gdzie znajduje zastosowanie oświetlenie LED?
Oświetlenie LED to nowy kamień milowy w oświetleniu sztucznym. Diody LED można śmiało nazwać bardzo obiecującym źródłem światła. Znalazły zastosowanie w wielu dziedzinach, a mianowicie w oświetleniu wnętrz, oświetleniu ulicznym, projektowaniu, w tym autotuningu. Szkoły, tereny osiedlowe – niezależnie od rodzaju obiektu, przy wyborze systemu oświetleniowego coraz częściej wybór pada na LED. Jesteśmy firmą zajmującą się pracami termomodernizacyjnymi i wykonujemy profesjonalny montaż oświetlenia typu LED. Dysponujemy nowoczesnymi maszynami oraz urządzeniami, które umożliwiają nam wykonanie takich prac. Korzystamy tylko z najlepszej jakości materiałów i spełniamy wszystkie europejskie standardy. Zapewniamy kompleksowe usługi i doradztwo, wykonujemy projekty oświetleniowe LED oraz instalujemy nowoczesne rozwiązania ograniczając domowe i firmowe wydatki.
Dlaczego oświetlenie LED jest najkorzystniejszym rozwiązaniem?
Ciągła praca oprawy wynosi, co najmniej 100 000 godzin, czyli około 25 lat pracy przy 10 godzinnej pracy na dobę. Ważny punkt: charakterystyka strumienia świetlnego i natężenie światła praktycznie nie zmieniają się w czasie. Wszystkie elementy konstrukcyjne są trwałe, co odróżnia oprawy LED od lamp wykorzystujących żarniki. Diody LED działają znacznie dłużej niż konwencjonalne lampy. A wszystko przez to, że w ich konstrukcji nie ma żarników, dzięki czemu cała energia jest zamieniana na światło i produkt nie nagrzewa się.
Efektywność energetyczna
Zastosowanie oświetlenia LED pozwala na zmniejszenie zużycia energii o 70% (w porównaniu z innymi lampami). Ważny punkt, jeśli chodzi o ponowne wyposażenie systemów oświetlenia dużych obiektów przemysłowych. Również w domowych budżetach zauważalny jest pozytywny efekt w postaci niższych rachunków za zużycie energii elektrycznej.
Przyjazność dla środowiska
Nie są wymagane specjalne warunki utylizacji lamp LED, ponieważ konstrukcja nie zawiera rtęci i innych substancji toksycznych. Zarówno eksploatacja, jak i wykorzystanie odpadów, jako surowców wtórnych nie wpływają negatywnie na zdrowie człowieka, powietrza i gleby.
Wysoka niezawodność i trwałość
Takie cechy oświetlenia LED zapewnia odlewany ciśnieniowo aluminiowy korpus, dodatkowo brak włókna w konstrukcji gwarantuje wysoką odporność na wibracje. Szkło poliwęglanowe jest w stanie wytrzymać imponujące obciążenia udarowe, nawet strzały z wiatrówki.
Oszczędności na konserwacji
Nie ma potrzeby wymiany diod LED przez cały okres eksploatacji, co zapewnia znaczne oszczędności na czynnościach serwisowych.
Doskonałe oświetlenie obiektów
Wysoki kontrast uzyskuje się w oprawach LED. Dzięki temu oświetlane obiekty są wyraźnie widoczne, trójwymiarowe. A wskaźnik oddawania barw diod LED jest nieco niższy niż w przypadku niektórych źródeł wyładowczych: na przykład wskaźnik oddawania barw naturalnego światła dziennego wynosi 100, lampy wyładowcze (metalohalogenkowe) – 80–95, diody LED – 75–85. Widmo emisyjne jest zbliżone do widma Słońca. Białe światło lampy LED może być ciepłe lub zimne. Białe światło, w przeciwieństwie do żółtego, poprawia oddawanie barw i percepcję głębi.
Efektywne wykorzystanie strumienia świetlnego
W oświetleniu LED strumień świetlny jest wykorzystywany w 100%, w przypadku przestarzałych typów lamp liczba ta wynosi tylko 60-70%.
Brak efektu zmiany w postrzeganiu ruchu o niskiej częstotliwości
Jest to efekt stroboskopowy charakterystyczny dla lamp fluorescencyjnych i wyładowczych. Przy oświetleniu LED oczy męczą się znacznie mniej, lampy są niezastąpione w szkołach, na uczelniach, w urzędach.
Efektywne wykorzystanie energii
Ta zaleta umożliwia dostosowanie poziomu oświetlenia obiektów o różnych porach dnia. Jest regulowany poprzez zmniejszenie napięcia zasilania – tak, że obecność wyłącznika zasilania na podstacji umożliwia uzyskanie różnych natężenia oświetlenia na różnych obiektach zgodnie z wymaganiami aktualnie obowiązujących norm.
Szybki efekt świecenia w każdej temperaturze
Po podaniu napięcia zasilania lampa LED zapala się niemal natychmiast, a na stabilną pracę nie wpływają spadki temperatury. Diody LED świecą się bez problemu nawet przy -60°C.
Bezpieczny start
W momencie włączenia lamp LED nie ma niebezpieczeństwa przeciążenia sieci energetycznej, co korzystniej wypada w porównaniu z tradycyjnymi lampami, które mają wyższe zużycie i prąd rozruchowy.
Mniejsze straty na przewodach linii energetycznych
Oceniając możliwe oszczędności energii elektrycznej należy wziąć pod uwagę straty, jakie występują na przewodach linii elektroenergetycznych opraw. Dla standardowych lamp DRL i DNaT pobór prądu wynosi 2,1-2,2A, natomiast dla sprzętu LED 0,7-1,1A. Można osiągnąć znaczne oszczędności w kosztach utrzymania. Szeroka gama modyfikacji opraw pozwala na realizację dowolnych pomysłów projektowych, kąt rozproszenia strumienia świetlnego może być różny.
Jakość oświetlenia
To, co daje zwykła lampa, to żółte, przyciemnione światło. Światło pochodzące z diod ma różnicę jakościową. Diody LED zapewniają mocne, kontrastowe oświetlenie, które świetnie sprawdza się do oświetlania alejek, parków, podwórek, banerów reklamowych, atrakcji w ciemności. Pod względem barwy światła diody LED mogą wytwarzać światło od zimnego białego do ciepłego, ale znowu białe. Udowodniono, że białe oświetlenie jest najbliższe naturalnemu światłu słonecznemu. Oprawy wewnętrzne dają delikatną białą barwę. Podczas gdy żółtość zwykłej lampy pozostawia ślad zmęczenia.